לוגו רשת מרפאות שיניים של ד"ר מיכאל בנגייב

קשר

ימים א'-ה': 09:00-20:00
יום ו': 09:00-14:00

ימים א'-ה': 09:00-20:00
יום ו': 09:00-14:00

תותבות מוברגות

שיניים תותבות הן פתרון עבור מטופלים שחסרה להן מערכת שיניים שלמה באחת הלסתות, או מספר רב של שיניים באותה הלסת.

הודות להתפתחות משמעותית בתחום בשנים האחרונות, כיום שיניים תותבות יכולות להעניק פתרון טוב, אסתטי ותפקודי למטופלים מחוסרי שיניים, תוך התאמה אישית.

 מה ההבדל בין תותבות נשלפות למוברגות? אילו סוגי תותבות נשלפות ומוברגות קיימות? מהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן? מהו ההליך להרכבת תותבות מוברגות?

מאמר זה יעשה לכם סדר בנושא ויענה על שאלות אלו ואחרות.

מהן תותבות?

תותבות הן מעין גשר שיניים מלאכותי, המולבש על החניכיים או מתחבר אליהן, ומתפקד כשיניים לכל דבר ועניין.

בסיס התותבת עשוי חומר פלסטי קשיח או פולימרי, וגשר השיניים עשוי מחומר אקרילי או מזרקוניה.

למי מתאימות תותבות?

אם יש לכם מספר שיניים חסרות בלסת העליונה או התחתונה, תותבות יכולות להיות פתרון עבורם. תותבות מתאימות במקרים הבאים:

  • מטופלים שאינם מעוניינים בהחדרת שתל דנטלי במקום כל שן חסרה, או שאינם מסוגלים לעבור השתלת שתלים דנטליים בשל נטילת תרופות מסוימות או מחלות רקע.
  • מטופלים הסובלים מחוסר בגובה עצם הלסת, ואינם מעוניינים בהשתלת עצם או אינם יכולים לעבור את ההליך.

אילו סוגי תותבות קיימות?

ישנם שני סוגים של תותבות: תותבות נשלפות ותותבות קבועות.

כך, בעוד תותבות נשלפות הן תותבות שניתן להסיר ולהרכיב לפי רצון המטופל, תותבות קבועות מוברגות אל לסת המטופל ומתפקדות כשיניים קבועות לכל דבר ועניין.

כאמור, התותבות נבדלות ביניהן גם בסוג החומר ממנו עשויים הכתרים, הם ה"שיניים" המלאכותיות. ניתן לבחור בכתרים מחומר אקרילי או מזרקוניה, כאשר ההבדל ביניהם הוא באורך החיים של הכתר ובמחירו. כך, בעוד זרקוניה ידועה כעמידה יותר לאורך שנים, מחירה גם יקר יותר מכתר שעשוי חומר אקרילי.

מה עדיף: תותבות קבועות או נשלפות?

לכל אחת מסוגי התותבות ישנם יתרונות וחסרונות. ככלל, ניתן לומר שתותבות קבועות, המוברגות על שתלים, יהיו עמידות יותר לאורך זמן ויעניקו יציבות טובה יותר לתותבת בפה.

חשוב לציין שהתאמת סוג התותבת תעשה בשיתוף רופא השיניים, בהתאם למצב הפה, השיניים ועצם הלסת של המטופל, ותוך התחשבות ברצונותיו השונים.

אילו סוגי תותבות נשלפות קיימות?

תותבת שלמה בלסת עליונה או תחתונה

תותבות אלו הן הפתרון האחרון, ולרוב יתאימו למטופלים חוסר עצם משמעותי, ומטופלים מבוגרים מאוד שהשתלת עצם לא אפשרית עבורם. התותבות הנשלפות לרוב אינן די יציבות בפה המטופל. כמו כן, תותבת עליונה אינה מעניקה פתרון נוח, מכיוון שהיא מכסה את החך.

החסרון המשמעותי ביותר של תותבות נשלפות טמון בעובדה ששימוש בהן גורם עם הזמן לנסיגת חניכיים ולאבדן גובה עצם הלסת, דבר שמוביל לצורך לבצע תיקונים והתאמות של התותבת לפה המטופל אחת לתקופה.

 

תותבת תיקתקים

תותבת זו היא תותבת שמולבשת לרוב על כל הלסת, ונתפסת על שניים או ארבעה שתלים.  

תיקתקים הם מעין מבנה המוברג מעל השתלים, ומאפשר לעגן את התותבת מעליהם. ישנם מספר סוגי תיקתקים, המובל ביניהם הוא מבנה כדורי, ולצדו קיימים גם מצמדי לוקייטור שצורתם שטוחה יחסית, ופס מתכתי בשם דולדר בר, שמעגן כמה שתלים באמצעות קורה.

תותבת תיקתקים מתאימה בעיקר למטופלים עם חוסר בעצם הלסת, שאינם יכולים לבצע החדרת שתלים לכל אורך עצם הלסת, או שאינם מעוניינים בכך. יתרון השיטה טמון בכך שמדובר בהליך מהיר יחסית, שכרוך בעלות פחותה לעומת תותבות קבועות.

עם זאת, לתותבת תיקתקים גם מספר חסרונות, העיקרית שבהן היא העובדה שיש להגיע לרופא השיניים אחת לשנה, לצורך החלפת הגומיות שתופסות את התיקתקים. בנוסף, בחירה בתותבת זו תביא לנסיגת החניכיים ועצת הלסת, דבר שבתורו יוביל להיווצרות מרווחים בין התותבת לחניכיים וידרוש ביצוע תיקון והתאמה של התותבת אחת לתקופה.

 

תותבת שלד

תותבת זו היא תותבת חלקית, עשויה גשר של כתרים אקריליים, ושלד עשוי מתכת. תותבת שלד "מתלבשת", בעזרת ווים ייעודיים, על שיניים הקיימות בלסת המטופל.

תותבת שלד מהווה פתרון טוב במטופלים להם צורך בהשלמת מספר שיניים חסרות בלסת, שאינם מעוניינים בהחדרת שתלים דנטליים, וכאשר קיימות בלסת מספר שיניים שיהוו בסיס תמיכה לתותבת.  למעשה, זהו הפתרון הטוב ביותר בקטגוריית התותבות הנשלפות עבור מטופלים עם חוסר של מספר שיניים בפה, ולרופאי השיניים יש ניסיון ארוך שנים בשימוש בתותבת זו.  

אילו סוגי תותבות מוברגות קיימות?

 

All on 4 / all on 6

בשיטה זו התותבת מותקנת על גבי 4 או 6 שתלים דנטליים, ולמעשה מוברגת אליה.

מדובר בתותבת קבועה, שאינה נשלפת מהפה לאחר התקנתה. יתרונה של שיטה טמון בעובדה שהיא מתפקדת בדומה למערכת שיניים טבעית – אין צורך בתחזוקה מיוחדת, והיא מתפקדת כשיניים רגילות לכל דבר. תחזוקת התותבת המוברגת נעשית באמצעות צחצוח יומיומי מדי בוקר וערב, כאשר ההמלצה היא לנקות את התותבות עם סילונית, בנוסף לצחצוח.

שיטה זו מספקת פתרון אסתטי טוב, כאשר בבחירה בכתרים מזרקוניה התותבת הקבועה תראה כמו שיניים טבעיות, ולא ניתן להבחין שמדובר בתותבת. אפשרות אחרת היא לבחור בכתרים מחומר אקרילי.

תותבת מוברגת מאפשרת יציבות טובה בפה, והיא עמידה מאוד – בתחזוקה נכונה אורך החיים שלה יכול ל- 12 – 14 שנים.

החסרון היחיד שלה טמון בעובדה שיש להגיע אחת לשנה לרופא השיניים לניקוי יסודי של התותבת.

איזו הכנה נדרשת לתותבות מוברגות?

תחילתו של התהליך בהשתלה של השתלים הדנטליים בפה, כאשר לפני כן המטופל מבצע צילום CT המאפשר לרופא השיניים להתרשם מגובה העצם הקיימת ולבחור את סוג השתלים והמיקום שלהם בפה המטופל.

לאחר ביצוע ההשתלות יש צורך בהמתנה של כחודשיים לקליטה מלאה של השתל בפה, כאשר בתקופת זמן תותאם למטופל תותבת זמנית.

לאחר תקופת הקליטה של השתל, רופא השיניים יחשוף את השתלים וירכיב עליהן כתרים קבועים.

למה לצפות לאחר התקנת התותבת?

לאחר התקנת התותבת הקבועה תתכן תקופת הסתגלות להימצאותה של התותבת בפה. מדובר בתופעה טבעית שתחלוף לאחר מספר ימים עד שבועות.

ההתנהלות היומיומית עם התותבת הקבועה אינה שונה מזו של שיניים קבועות – יש לצחצח את השיניים התותבות כרגיל ולהיעזר בסילונית. 

יתרונותיו של ד"ר בנגייב

רופאים מנוסים

במרפאתנו עובדים אנשי מקצוע בעלי ניסיון ממוצע של 15 שנים ומעלה.

חומרים מודרניים

אנו עוקבים אחר ההתפתחויות האחרונות בענף ומשתמשים בחומרים וטכנולוגיות מתקדמות ומוכחות מהדור האחרון בעבודתנו.

אופציית תשלום בתשלומים

אפשרות לרישום תשלום בתשלומים עד 60 חודשים.

סדרי עדיפויות

העיקר עבורנו בעבודה הוא לקוח מרוצה והערך המרכזי הוא תוצאה גבוהה עבורו. אחרי הכל, המלצות מלקוחותינו הן המפתח לפיתוח.

צריכים ייעוץ?

הירשמו לייעוץ עם אחד הרופאים שלנו בחינם

לפני ואחרי

שאלות נפוצות מהמטופלים שלנו

למעשה, גיל צעיר אינו מהווה התווית נגד לשיקום אמנותי של השיניים – אלא אם ישוחזרו שיני חלב בדרך זו, שכן אין בכך טעם. עם זאת, חשוב מאוד שהילד יהיה מספיק בוגר ויוכל לשבת בכיסא במשך זמן רב ושאין לו התוויות נגד. כלומר, ההחלטה היא עדיין בידי רופא
ביקורים סדירים אצל רופא השיניים חשובים, מכיוון שהם מאפשרים לך להבחין בבעיות בריאות הפה בשלב מוקדם, במקרה זה הטיפול יהיה קל ופחות יקר, יתר על כן, ניתן להימנע לחלוטין ממחלות רבות. ישנן גם מחלות שאין להן תסמינים ברורים ורק רופא שיניים יוכל להעריך נכון את המצב ולעזור לך.
רופא השיניים הקבוע שלך יעזור:

● פיתוח התנהגויות תקינות בטיפול בשיניים
● לעקוב אחר מצב חלל הפה
● לשמור על בריאות
● לבנות תוכנית טיפול פרטנית
בהתאם למקרה, הפלטה מותקנת לסירוגין על אחת או על שתי הלסתות. הפלטות עצמן, כלומר אבזמי מתכת, מחוברות לכל השיניים בעזרת דבק מיוחד. לפעמים הפלטה לא מחוברת לטוחנות האחרונות.
● ממתקים, כולל משקאות, הם אולי אחת הקטגוריות המזיקות ביותר. בנגיעה באמייל, סוכר יוצר אווירה נוחה להתפתחות מיקרופלורה פתוגנית ולהופעת עששת. טופי, מסטיקים וסוכריות קשות נתקעים בשיניים, פוגעים באמייל ויכולים להאיץ את הידרדרות הסתימה. הם אסורים לאנשים עם תותבות, כתרים ושיניים מלאכותיות.
● אגוזים וגרעינים. אתה פוגע בשיניים שלך בעת הפיצוח.
● פירות הדר. הוכח מדעית כי פירות חומציים הורסים את הרקמות הקשות של השן. לא מדבר על תפוז או שניים ביום, אלא על קילוגרמים של פירות.
● קפה ותה משנים את צבע אמייל השן.
● אוכל קר וחם לסירוגין. שינויים פתאומיים בטמפרטורה גורמים להרס מהיר של פני השן. כאשר אוכלים מזון חם מאוד נוצרים סדקים באמייל, דרכם חיידקים נכנסים לרקמת השן.

שלבים פשוטים לחיוך הוליוודי

התקשרו אלינו או השאירו בקשה באתר

בואו לבדיקה וייעוץ בחינם

טפלו במה שחשוב לכם

צאו מהמרפאה עם חיוך שאתם מרוצים ממנו

יצירת קשר

דילוג לתוכן